Edison


Wijelo's Electric Edison, Aby n – født d. 18.08.2012 – kastrat-han

Supreme Premier (FIFe)

2014 Supreme Grand Champion Alter (TICA)

2013/2014 North European Best Abyssinian Alter of the Year (TICA)

2014/2015 North European Best Abyssinian Alter of the Year (TICA)

2014/2015 North European Regional Winner, 12th AllBreed Alter (TICA)

2014/2015 World's Third Best Abyssinian Alter of the Year (TICA)

Edison 2017-03-23

Edison 2017-03-23

Eddie skulle egentlig slet ikke være blevet boende, da han kom som eneste killing i Cassie’s første kuld og ovenikøbet af hankøn 🙂
Han viste sig dog hurtigt at være absolut uimodståelig med en skøn personlighed og nu er han også blevet vores opdræts store udstillingsstjerne.
Han elsker udstillinger og har klaret sig rigtig godt i både FIFe og TICA. Når vi er afsted reklamerer han på bedste vis for Abyssinieren og vores opdræt, og vi nyder vise ham frem.
Herhjemme er han katten som glad hilser på alle vores gæster, og med stor værdighed viser at han er kongen.

Se Edison som killing.

Se Edisons galleri.

Se Edisons stamtavle.

FIFe udstillingsresultater for Wijelo's Electric Edison, Aby n
Dato Klasse Sted Dommer Resultat Titel
04.03.2018 2 Albertslund Martti Peltonen (S) HP, NOM, BIS
03.03.2018 2 Albertslund Minna Krogh (DK) HP, NOM, BIS
28.01.2018 2 Høge Minna Krogh (DK) HP, NOM, BIS
22.07.2017 2 Brejning Britta Busse (D) HP, NOM
07.05.2017 2 Hvidovre Dorte Kaae (DK) HP, NOM
04.12.2016 2 Herlev Marteinn Tausen (IS) HP, NOM, BIS
06.12.2015 2 Herlev Jørgen Billing (DK) HP, NOM
25.10.2015 4 Malmö (S) Fabrice Calmes (F) CAPS, BIV, NOM Supreme Premier
27.09.2015 4 Køge Dorte Kaae (DK) CAPS, NOM
09.08.2015 4 Dragør Ulrika Eriksson (S) CAPS
20.06.2015 4 Vejle Luigi Comorio (I) CAPS, NOM, BOX
25.01.2015 4 Køge Olga Komissarova (EST) CAPS
07.12.2014 4 Herlev Britta Busse (D) CAPS, NOM
01.11.2014 4 Haslev Olga Kommisarova (RUS) CAPS, NOM
27.09.2014 4 Skælskør Satu Hämäläinen (FIN) CAPS
14.09.2014 4 Lübeck (D) Ad de Bruijn (NL) CAPS, NOM
13.09.2014 6 Lübeck (D) Ursula Loose (D) CAGPIB, NOM Grand International Premier
11.05.2014 6 Malmö (S) Stéphanie Serraï (S) CAGPIB
29.03.2014 6 Hedensted Linda Knýová (CZ) CAGPIB
26.01.2014 6 Køge Thea Friscovec (SLO) CAGPIB
01.12.2013 6 Nærum Anne Veland (N) CAGPIB
27.10.2013 6 Aalborg Gina Grob (LI) CAGPIB
29.09.2013 8 Tune Marie Westerlund (S) CAPIB, NOM
22.09.2013 8 Schönberg (D) Ursula Loose (D) CAPIB, NOM, BIS
21.09.2013 8 Schönberg (D) Mira Fonseen (FIN) CAPIB, NOM, BIS
04.08.2013 10 Dragør Carin Sahlberg (FIN) CAP Premier
03.08.2013 10 Dragør Jurgita Gustiani (LT) CAP
26.06.2013 10 Nørre Åby Karl Preiss (A) CAP
05.05.2013 11 Viby Sjælland Stéphanie Serraï (S) EX1, BIV
16.03.2013 12 Fredericia Martti Peltonen (S) EX1, BIV, NOM
10.02.2013 12 Helsingør Thea Friskovec (SLO) EX1
09.02.2013 12 Helsingør Maria Malevitch (DK) EX1
27.01.2013 12 Køge Stéphanie Serraï (S) EX1
26.01.2013 12 Køge Lone Lund (DK) EX1
02.12.2012 12 Nærum Eiwor Andersson (S) EX1, NOM